Award Nominations

Honors & Awards Recipients

Athletic Trainer
of the Year Award

The purpose of this award is to recognize a member of the South Dakota Athletic Trainers Association for their service to the SDATA and/or outstanding contribution to the profession of athletic training.

VIEW RECIPIENTS

Athletic Training Student of the Year

The purpose of this award is to recognize an athletic training student for their involvement in the athletic training profession at the School, State, or District level.


 


VIEW RECIPIENTS

Iron Will

Award

The SDATA Iron Will Award serves to honor those outstanding high school or college athletes that have successfully returned to competition following a serious athletic injury. It also serves to honor the certified athletic trainer who played a major role in working with the athlete.

VIEW RECIPIENTS

Athletic Training Educator of
the Year

The purpose of this award is to recognize an athletic training instructor or preceptor for their outstanding dedication to the development of athletic training students and the profession of athletic training.

VIEW RECIPIENTS

Friends of Athletic Training

The purpose of this award is to recognize an individual for making significant contributions to the profession of athletic training in South Dakota.

VIEW RECIPIENTS

Unsung Hero Award

The purpose of this award is to recognize a member of the South Dakota Athletic Trainers Association for their actions in an emergency or life-threatening situation. The goal is to highlight the important role athletic trainers serve in helping keep athletes, coaches, spectators and patients safe.

VIEW RECIPIENTS

Athletic Trainer of the Year Recipients

 

2020

Clayton Gropper, MS, ATC

Mitchell High School

 

2019

Randi Christensen, ATC

Dakota Wesleyan University

 

2018

Sage Robinson-Miller, MS, ATC, CSCS

Sturgis-Brown High School

 

2017

Steve Fryberger, MAT, ATC, PTA

Huron School District/Pro-PT

 

2016

Ben Heinze, MS, ATC, CSCS

South Dakota State University

 

2011

Rochelle Lauret, ATC

Orthopedic Institute

 

 

2010

Jarod Guthmiller, ATC

Dakota Wesleyan University

2009

Theresa Backous

Avera St. Lukes – Aberdeen

 

2008

Terry Olson, ATC

Brookings High School

 

2007

Eric Kannegieter, ATC

Carr Chiropractic Clinic

 

2006

Paul Richter, ATC

Black Hills Orthopedic Spine Center

 

2005

Tryg Odney, ATC

Sioux Valley Sports Medicine

2004

Terry Truex, ATC

Orthopedic Institute

 

Ryan Brink, ATC

Orthopedic Institute

 

2003

Tony Silva, M.S., ATC

Black Hills State University

2002

Dr. James Booher, PT, ATC

South Dakota State University

Iron Will Award Recipients

 

2020

Athlete: Benjamin Kelvington, Augustana University         

ATC: Jordan Lindberg ATC – Augustana University          

 

Athlete: Haylee Biel, Presentation College                 

ATC: Brittany Hubbart, Presentation College      
ATC: Blake Spindler, Presentation College

2019

Athlete: Skyler Swatek, Elk Point                   

ATC: Jonathan Hislop

 

Athlete:Mackenzie Miller, Mitchell High School      

ATC: Ryan Brink, Orthopedic Institute

2018

Athlete: Riley Waldie, University of Sioux Falls       

ATC: Samantha Lang, Avera McKennan

 

Athlete: Jasmine Trimboli, University of South Dakota         

ATC: Kylea Sheley, University of South Dakota

2017

Athlete: Tayton Vincent- Sioux Valley High School              

ATC: Terry Truex, Orthopedic Institute

 

Athlete: Shannon Sokolowski- Irene-Wakonda High School
ATC: Darred Nelson, Orthopedic Institute

2016

Athlete: Bryce Evans- Brookings High School          

ATC: Angela Brown, Avera McKennan

2011

Athlete: Erika Olson – O’Gorman                               

ATC: Terry Truex – Orthopedic Institute

 

Athlete:Sami Smith – Sioux Falls Washington          

ATC: Darred Nelson –Orthopedic Institute

 

Athlete:Steph Frohwein – Lincoln High School        

ATC: Shanna Kindt – Sanford Sports Medicine

2010

Athlete: Chase Lorenz – Sioux Falls Wash     

ATC: Darred Nelson – Orthopedic Institute

 

Athlete: Abby Meyers – O’Gorman                

ATC: Terry Truex – Orthopedic Institute

 

Athlete: Alex Schultz – Sioux Falls Lincoln   

ATC: Shanna Kindt – Sanford Sports Medicine

2009

Athlete: Calista Winter – Harrisburg                          

ATC: Kyle Wiebesiek – Orthopedic Institute

 

Athlete: Kiley Velgersdyk – Sioux Falls Christian     

ATC: Roxane and Scott – Sanford

 

Athlete: Lance Thiry – White Lake                             

ATC: Randi Christensen – Dakota Wesleyan University

 

2007

Athlete:Sierra Moeller – Pierre                                  

ATC: Brian Malone – St. Mary’s Pierre

 

Athlete: Haley Juhnke – Lyman

ATC: Orthopedic Institute

 

Athlete: Casey Cuny – Phillip

ATC: Orthopedic Institute

​2006

Athlete: Erin Muckey – Corsica                      

ATC: Orthopedic Institute (Co-Winner)

Athlete: Ashley Broughton – Corsica             

ATC: Orthopedic Institute (Co-Winner)

Athlete: Jamison Peterson – Brookings           

ATC: Terry Truex – Orthopedic Institute

2005

Athlete: Andrea Petrik – Dell Rapids              

ATC: Chad Grotewold – Orthopedic Institute

Athlete: Joe Krabbenhoft – S.F. Roosevelt     

ATC: Scott Roggenbuck – Sioux Valley Hospital

2004

Athlete: Carrie Ahlers – Dell Rapids              

ATC: Terry Truex – Orthopedic Institute

Athlete: Joe Walloch – Scotland                     

ATC: Ryan Brink – Orthopedic Institute

2003

Athlete: Mindi Mayer – Mitchell                    

ATC: Terry Truex – Orthopedic Institute

Athlete: Adam Johnson – Alcester-Hudson    

ATC:Kristin Sievert – Sioux Valley

2002

Athlete: Amber Tennant – Sully Buttes          

ATC: Orthopedic Institute

Athlete: Joe Feting – Aberdeen Roncalli        

ATC: Theresa Backous – Avera St Lukes

2001

Athlete: Heather Siler – Huron                        

ATC: Orthopedic Institute

Athlete: Jarod Schwader – Yankton                

ATC: Angie Turner – Yankton H.S.

2000

Athlete: Mary Fouberg – Mt Vernon              

ATC: Brian Hildebrant – Avera Queen of Peace Hospital

Athlete: Aaron Graumann – Roosevelt           

ATC: Terry Truex – Orthopedic Institute

 

1999

Athlete: Megan Nelson - Huron                      

ATC: Steve Fryberger - HRMC

Athlete: Collin Hanson – Chester                    

No ATC

 

Friends of Athletic Training Recipients

2020

Dan Swartos, SDHSAA

Barbara Olinger, Avera McKennan

2019

Dr. Merritt Warren, Brookings Health System

2018

James Ramos, PA – Avera Orthopedics

Dr. Matthew Blake, Avera Orthopedics

2017

Dr. Jonathan Olson, Avera St. Luke’s

Dr. Bradley Reeves, Sanford Orthopedics

Dr. Stephen Foley, Sanford Health

Dr. Keith Baumgarten, Orthopedic Institute  

2016

Dr. Verle Valentine, Sanford

2009

Jeremiah Murphy, Murphy Consulting, LLC

2007

Dr. James Cole, Huron

2006

Dr. Pete Rodman, Sioux Falls

Athletic Training Student of the Year Recipients

 

2020

Joseph Newman, Augustana University

 

2019

Viola Davies, South Dakota State University

 

2018

Megan Petersen, Augustana University

 

2017

Kayla Schaunaman- South Dakota State University

 

2016

Jordan Lindberg- Augustana University

Athletic Training Educator of the Year Recipients

 

2020

Ryan Brink, Orthopedic Institute

 

2019

Angela Brown, Avera McKennan

 

2018

Dan Wagner, Dakota Wesleyan University

 

2017

Brad Pfeifle, MS, ATC- Orthopedic Institute

SDATA Unsung Hero Recipients

 

2020

Ben Heinze, South Dakota State University

Travis Olsen, Dakota Wesleyan University

  • Facebook
  • Twitter
About Us
The SDATA is a professional organization of certified athletic trainers in the state of South Dakota. As District V members of the National Athletic Trainers Association (NATA), we support the mission of the NATA: to enhance the quality of health care for the athletic population through education and research in prevention, evaluation, management and rehabilitation of injuries.
SDATA Logo.jpg
Proudly created by sharrihjackson.com